Antal blommor per kvm
Hej! Har en stor slänt jag vill täcka med vit vintergröna Hur många blommor behöver jag per kvm för att täcka ytan?
Kan man välja förra plantor och vänta på att dom sprider sig till nästa säsong?
Behöver jag göra något för att få dom att sprida sig?
Kan man välja förra plantor och vänta på att dom sprider sig till nästa säsong?
Behöver jag göra något för att få dom att sprida sig?
Följ inlägget
2
följare
Tack för din fråga! Ungefär 6 plantor per kvadratmeter kan vara lagom när du ska plantera vintergröna. Om man glesar ut plantavstånden så kommer det att ta längre tid innan du får en heltäckande matta och du kommer eventuellt att få större problem med ogräs. Plantorna sprider ut sig alldeles av sig själva, så det är bara att vattna/gödsla och vänta. Lycka till!
Jag har en odlingslåda som är 120 cm i diameter och krukomkrets är mellan 10,5 och 12 cm på de blommor, som jag skall plantera. Hur många blommor behöver jag ha? De blommor som jag skall plantera är eldkrona, lejongap, nemesia, husarknapp och snöflinga. Hur många av varje blomma behöver jag ha? Detta är en skoluppgift.
Tack för din fråga om antal växter till din odlingslåda. Då det är en skoluppgift ger jag dig c/c måtten/växt så kan du själv räkna ut antal plantor.
Eldkrona c/c 40 cm
Lejongap c/c 20 cm
Nemesia c/c 30 cm
Husarknapp c/c 20 cm
Snöflinga c/c 30 cm
Lycka till!