Aralia som får torra fläckar på bladen som sen vissnar. Varför gör den det?

Hej! För ett tag sedan så började bladen vissna och bli torra (då stod växten i plastkruka) jag planterade om den i en keramik kruka med dränering i botten. Tänkte att den skulle må bättre då, men verkar må sämre. Den står i dagsljus men inte direkt solljus en bit bort från ett element och fönster. Jag vattnar när jorden är torr. Vad gör jag för fel? Hur kan jag rädda den?
Följ inlägget
1
följare
Trevligt att du hör av dig! De där araliorna är förvånansvärt tacksamma växter, men det är synd att din inte verkar må bra.
Utifrån bilderna du skickat så kan jag meddela att den verkar trivas med din skötsel - problemet är istället att den har oinbjudna besökare i form av spinnkvalster. Dessa spindeldjur kan vara svåra att se då de är så små och blir ofta inte upptäckta förrän angreppet är så svårt att man ser nätet de spinner mellan bladen.
Du kan behandla detta på några olika sätt, som jag ger exempel på här nedan:
- Använd Effektspray
- Införskaffa Spinnrovkvalster för bekämpning. När angreppet är borta så kan du även använda Montdorensis-rovkvalster som förebyggande mot framtida angrepp.
- Gör en såpa-kur! Blanda en såplösning med 2 tsk såpa+1/2 liter vatten. Spraya så att du täcker både ovan- och undersidan av bladen samt alla små vrår. Spraya inte såpvatten när plantan står i strålande solsken!
Oavsett vilket alternativ du väljer kan jag starkt rekommendera att du först duschar av plantan noggrant med vatten. På så vis sköljer du bort det värsta angreppet och underlättar för din behandlingsmetod att göra sitt jobb.Lycka till!