Till senaste kommentaren

Aronia häck, när sker första beskärning?

Hej,
Planerar att plantera en aroniahäck nu i vår.

Har läst att den ska beskäras till ca 20 cm.
-ska det göras redan vid plantering ( i år)?
-gäller det både om häcken ska vara friväxande eller formklippta?
-om den ska beskäras kraftigt, varför ​finns det ​plantor med olika höjd/pris?
- etablerar sig krukodla häck lättare?

Mvh
Ing-Marie 

Ing-Marie

Kommentarer

  • Hej Ing-Marie,

    Det är en bra fråga du kommer med!

    Hur man beskär en nyplanterad häck beror lite på hur den odlats. Du nämner ju barrotat och krukodlat och det är det som är skillnaden - barrotade växter har inte fått någon uppbyggnadsbeskärning medan krukodlade växter brukar ha fått en början till detta.

    Är det då barrotade växter så bör man beskära ned den hårt, oftast bara en tredjedel av dess ursprungliga höjd. På så vis stimuleras ny förgrening och du kommer ha bättre koll på dess tillväxt under de första åren.

    Krukodlade växter har ju redan fått en bra start med lite beskärning, så dessa kan man med fördel avvakta med en beskärning första året. På så vis får den chans att sätta nya rötter och etablera sig ordentligt utan att lägga energi på att också förgrena sig och få ny tillväxt.

    Du kan gärna klippa busken även om den sen ska vara friväxande. Ofta räcker det med att klippa in den lite grann om året där du lätt tar in årsskotten, eller genom att gallra ut några av de äldre grenarna.

    Sista frågan gällande etablering - en större kruka innebär mer rötter, och mer rötter underlättar för plantan att etablera sig. Så till ditt svar: ja! En krukodlad växt etablerar sig generellt lättare än en barrotad växt.

    Hoppas att mitt svar är till hjälp och önskar dig en fin dag!
    Jennie Liberg Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.