Till senaste kommentaren

Hur hög blir Aronia melanocarpa Hugin?

Jag får olika uppgifter om höjden på Aronia melanocarpa Hugin. Blomsterlandet säger lågväxande, på andra håll har jag hittat 2-3 m. Vilken höjd är rätt? Finns en annan sort som når 2-3 m? Tack för ett svar
Mvh
Iva
Iva

Kommentarer

  • Hej Iva
    Tack för ditt inlägg!

    Det är förståeligt att uppgifterna blir förvirrande här, eftersom vanlig svartaronia och sorten 'Hugin' kan anges med väldigt olika höjder.

    'Hugin' är en lågväxande och kompakt sort av svartaronia. Som vanlig buskplanta kan du räkna med ungefär 1–1,5 meters sluthöjd. Den blir alltså normalt inte 2–3 meter hög som friväxande buske.

    Det finns också uppstammade exemplar av 'Hugin' som kan anges till omkring 2,5–3 meters totalhöjd. Då beror den större höjden på att den kompakta 'Hugin' är ympad på en hög stam. Det kan vara en förklaring till en del av de motstridiga höjduppgifterna.

    Vanlig svartaronia, Aronia melanocarpa, blir högre än 'Hugin' och kan nå omkring 2 meter. Det finns även andra aronia som kan nå 2–3 meter, bland annat vissa slånaronia. Så om du önskar en friväxande buske eller häck på 2–3 meter skulle jag välja en högre aronia i stället för 'Hugin'.

    Med vänliga hälsningar,


    Jacob Nilsson Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.