Ljusa fläckar på nyinköpt monstera?

Jag köpte en Monstera i en av era butiker för några veckor sedan. Sedan dess har den fått ljusa fläckar på bladen, se bilder. Vad kan det bero på? Den står på en piedestal precis innanför ett österfönster, så den får mycket ljus men bara lite direkt solljus. Tycker även jag väntar med att vattna den tills den blivit torr.




Följ inlägget
1
följare
Tack för fråga och bilder. Din monstera har troligen fått små ljusfläckar av sol/ljusbränna, tex vattendroppar i sol eller transportskador. Inget farligt alls eller ovanligt. I övrigt ser den jättefin ut! Fortsätt sköta den som du gör så kommer nya blad snart att slå ut och vara helt friska och gröna. Lycka till!
Hej!


Jag ser nu att det är mörka fläckar på de nya blad som kommer, innan de ens har slagit ut, och kunnat bli skadade av något. Se bilder. Vad kan detta vara?
När växter byter miljö från odlarens - som är optimalt vad gäller ljus, vatten och luftfuktighet - till våra hem kan de uppvisa en del tecken på stress. Ett exempel är torra bladspetsar, en del gula blad, blomknoppar som faller av (om man köpt en växt i blom) samt att nya skott inte utvecklas fullt ut, utan får en del defekter. Det kan röra sig om fläckar, intorkade partier eller skott som helt och hållet stannar i tillväxt och torkar in.
Detta är övergående och inget att oroa sig för.
Lycka till!