Hej!
Här kan du som är medlem i Blomsterlandets kundklubb ställa dina frågor om växter och trädgård till våra experter. Du kan också läsa andras frågor eller hjälpa till att svara och bidra med dina erfarenheter. Bli medlem i kundklubben här.
Gäller din fråga annat än växter och trädgård hjälper vi dig via kundservice på vår hemsida.
Blomsterlandet är en svensk växtkedja med 63 butiker från Malmö i syd till Luleå i norr. Vi erbjuder ett brett sortiment av såväl växter och tillbehör för hem och trädgård, som buketter, arrangemang och accessoarer till vardag och fest.
Du kan läsa mer om växter och trädgård och handla online på vår webb Blomsterlandet.se.
Tack för ditt inlägg!
Det är någon ohyra som sugit näring från bladen. Kan du se något som rör sig på undersidan av bladen och/eller svara med ett par bilder av just undersidan. Det kan vara vanliga bladlöss men om det är lite större partier som ser torra ut där och kanske lite grå-/silverskrimande är risken att det är trips.
Längst ner i denna artikel på vår hemsida finns ett recept på såpvatten som man kan blanda hemma och som har effekt eller viss effekt på flera vanliga skadegörare: https://www.blomsterlandet.se/tips-rad/inomhus/krukvaxter/ohyra-pa-krukvaxter/
Vi rekommenderar inte att överanvända medel, ens de som är av naturliga ämnen, men i det här fallet kan det vara ett pågående angrepp så behandla gärna enligt beskrivningen.
Återkom gärna med flera bilder så hjälper vi dig vidare.
Med vänliga hälsningar.
Här kommer två bilder på två blads undersida som lossnade för en liten stund sedan från plantan.
Precis om Jacob skriver, så ser det ut som ett angrepp av trips. Plocka bort de värst angripna bladen och behandla palettbladen enligt länken ovan.
Lycka till!