Ett flertal av mina dahlior börjar att skifta till gula blad och växer dåligt. Jag undrar om det är näringsbrist eller virus. Detta gäller både mina nya och övervintrade knölar.
Hej Marie, Jag tycker av bilderna att det snarare är närings och vattenbrist som orsakat de gula och intorkade partierna. Mosaikvirus ser lite annorlunda ut och har inte den jämna gula färgen. Gödsla med flytande hönsgödsel (blanda hönspellets med vatten och låt stå ett par timmar för att luckra upp) och var lite mer generös med bevattningen så hoppas jag att den hinner återhämtar sig. Lycka till!
Utan bild är det mycket svårt för mig att avgöra om det är virus eller inte. Liknar bladen de ovan är det mest troliga att det är näringsbrist, precis som Linda skriver.
Jag tycker av bilderna att det snarare är närings och vattenbrist som orsakat de gula och intorkade partierna. Mosaikvirus ser lite annorlunda ut och har inte den jämna gula färgen. Gödsla med flytande hönsgödsel (blanda hönspellets med vatten och låt stå ett par timmar för att luckra upp) och var lite mer generös med bevattningen så hoppas jag att den hinner återhämtar sig. Lycka till!
Mina dahlior ser ut ungefär som ovanstående men blommar för fullt. Stora härliga Penhill Watermelon. Kan det vara virus då?
Utan bild är det mycket svårt för mig att avgöra om det är virus eller inte. Liknar bladen de ovan är det mest troliga att det är näringsbrist, precis som Linda skriver.