Varför får hibiskusen gula blad?

Jag har flera hibiskusar som jag nu har klippt ner. De nya bladen som kommer blir först gula i toppen av bladet och därefter blir hela bladet gult. Även innan beskärning blev en del blad gula. De saknar förmodligen något ämne i jorden och frågan är vad det i så fall kan vara.
Blomsterlandet

Kommentarer

  • De gula bladen är med största sannolikhet symptom på näringsbrist och då järn. Detta kan du enkelt råda bot på genom att tillföra flytande näring varannan gång som du vattnar. Just hibiskus är extra känslig för kallt vatten ett gott råd är därför att vattna med rumstempererat eller ljummet vatten. Starka temperaturväxlingar kan nämligen också leda till gula blad.
    Blomsterlandet
  • Vilken näring passar till hibiskusen?
    Birgitta olofsson
  • Hej,
    Medelhavsväxtnäring passar till hibiskus. Ha en fin dag!
    Linda Schilén Trädgårdsmästare
  • Min Hibiskus får så mycket gula blad. Hur tillsätter man järn. Den får näring en gång per vecka. Kan det hjälpa att plantera om den i större kruka och byta all jord?
    Ulla
  • Hej Ulla!

    Hibiskusen mår bra av att planteras om varje vår, så det tycker jag du ska göra. Vanlig blomjord passar utmärkt. Medelhavsnäring innehåller mer järn än vanlig näring för blommande krukväxter, så prova att vattna med den så kommer järnet att öka i jorden.

    Lycka till!
    Johan Jancke Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.