Kapa stam på fiolfikus?

Hej! Jag har en stor fiolfikus som jag borde ha beskurit mycket tidigare så att den hade förgrenat sin längre ner. Jag undrar om det går att kapa själva huvudstammen ungefär på mitten (den är ca 7 cm i omkrets) och rota den övre delen samt om den undre delen kommer kunna fortsätta att förgrena sig?
Med vänlig hälsning, Hanna

Hanna

Kommentarer

  • Hej Hanna!

    Det går bra att kapa fiolfikusen längre ner, där du vill att den ska börja förgrena sig. Klipp precis ovanför ett bladfäste, så borde det snart komma nya skott där.

    Visst kan du ta till vara den bortklippta delen, men tänk på att en större "stickling" kan vara svårare att få att klara sig än en mindre. Om du tar en mindre del av toppen att sätta ner i jord, kanske 30 cm ungefär, har den lättare att rota sig.

    Lycka till!
    Johan Jancke Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.