Hej, har en uppstammad kroton. Bladen hänger, planterade om den för några dagar sedan då krukan var superliten och jorden torr. Har nu vattnat och duschat, ska vara bättre med dusch. Kommer den att återhämta sig?
Hej Fredrik! Tack för din fråga! Att plantera om en växt innebär alltid en påfrestning och omställning för växten, då omplanteringen stör växtens rotsystem. Att växten slokar beror på att växten inte får upp tillräckligt mycket vatten direkt efter omplanteringen, då rotsystemet störts. Det handlar alltså inte om att jorden är för torr, så att bara vattna mer och mer hjälper inte, det kan tvärt emot vara skadligt. Se till att hålla jorden fuktig, men den ska inte vara blöt. Annars är det bara att avvakta och inom några veckor så brukar växten repa sig och återfå sin tidigare spänst och vitalitet. Lycka till!
Det gör du precis som du vill med. Visst tar blomningen lite kraft från växten, men mår den bra i övrigt är det absolut ingen fara att låta den blomma! Att en grönväxt blommar brukar tyda på att de trivs.
Tack för din fråga! Att plantera om en växt innebär alltid en påfrestning och omställning för växten, då omplanteringen stör växtens rotsystem. Att växten slokar beror på att växten inte får upp tillräckligt mycket vatten direkt efter omplanteringen, då rotsystemet störts. Det handlar alltså inte om att jorden är för torr, så att bara vattna mer och mer hjälper inte, det kan tvärt emot vara skadligt. Se till att hålla jorden fuktig, men den ska inte vara blöt. Annars är det bara att avvakta och inom några veckor så brukar växten repa sig och återfå sin tidigare spänst och vitalitet. Lycka till!
min kroton blommar. Bör man låta den vara eller ta bort blommorna?
Det gör du precis som du vill med. Visst tar blomningen lite kraft från växten, men mår den bra i övrigt är det absolut ingen fara att låta den blomma! Att en grönväxt blommar brukar tyda på att de trivs.