Till senaste kommentaren

Vad orsakar märken på min monsterranka?

Hej,Såg att det är ”osynliga” märken på min monsterranka. Ser inga kryp. Vad kan det vara och hur löser man det?
Tack på förhand!
Jihi

Kommentarer

  • Hej Jihi,

    Tack för ditt inlägg!

    Det är inte ohyra eller något svampangrepp som orsakar det här fenomenet. Troligast är det miljöfaktorer som ligger bakom, såsom luftfuktighet/torrhet, viss övervattning, ljusbrist, förmåga att transpirera.

    Har du möjlighet att lägga till en eller ett par bilder där man ser hela plantans utseende och även krukan som den står planterad i? Återkom gärna så ska vi kika närmare på dem.

    Med vänliga hälsningar
    Jacob Nilsson Trädgårdsmästare
  • Hej,Skönt att höra att det inte har att göra med ohyra.
    Bifogar bilder. Kan säga att nu under vintern har den stått i söderläge.
    Jihi Glete
  • Hej igen,

    Tack för kompletterande bild!

    Det ser ut som att den behöver lite större kruka med ny fräsch jord i inför kommande vårsäsong, så rötterna har lättare att växa vidare och hushålla med vatten och näring.

    En månad efter omplantering är det bra att lägga till näringspinnar för gröna växter eller flytande grönväxtnäring, för att ytterligare boosta hälsa och tillväxt hos plantan.

    Söderfönster är bra på vintern men även där är ljuskvaliteten väldigt dålig under de mörkaste månaderna. Den kan behöva flytta till ett öster- eller västerfönster under våren när solen blir starkare.

    Med vänliga hälsningar
    Jacob Nilsson Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.