Hej!
Här kan du som är medlem i Blomsterlandets kundklubb ställa dina frågor om växter och trädgård till våra experter. Du kan också läsa andras frågor eller hjälpa till att svara och bidra med dina erfarenheter. Bli medlem i kundklubben här.
Gäller din fråga annat än växter och trädgård hjälper vi dig via kundservice på vår hemsida.
Blomsterlandet är en svensk växtkedja med 63 butiker från Malmö i syd till Luleå i norr. Vi erbjuder ett brett sortiment av såväl växter och tillbehör för hem och trädgård, som buketter, arrangemang och accessoarer till vardag och fest.
Du kan läsa mer om växter och trädgård och handla online på vår webb Blomsterlandet.se.
Tack för ditt inlägg!
Innan plantering kan det vara en bra idé att blötlägga rhizomer som känns torra i ljummet vatten en stund för att väcka dem, några timmar räcker gott och väl!
Om de är stora går de även att dela, så länge varje del får med sig ett par tillväxtpunkter. Vid fördrivning används stadiga krukor med bra dränering och en luftig, näringsrik jord. Placera krukorna varmt och ljust, och håll jorden lätt fuktig tills skotten börjar visa sig. När tillväxten sätter igång behöver plantorna både mycket ljus och regelbunden näring.
När det är dags att plantera ut dem sommartid är det viktigt att först vänja dem vid utomhusklimatet. Välj en solig plats där de får många timmars direkt solljus varje dag. Canna trivs i mullrik jord och vill ha gott om vatten, gärna i en jämnt fuktig rabatt.
Eftersom Canna inte klarar frost behöver rhizomerna grävas upp på hösten, efter att bladen vissnat ner men innan marken fryser. De förvaras sedan torrt och frostfritt under vintern tills det är dags att plantera igen.
Jag hoppas det besvarade din fråga och att du fick lite fler tips för den kommande odlingen.
Med vänliga hälsningar,