Till senaste kommentaren

Går det att odla potatis och aubergine tillsammans?

Hej. Det är så att jag ska börja förodla aubergine i ett något uppvärmt växthus på min skola.
Sen är tanken att jag ska plantera såväl potatis som aubergineplantorna på samma bädd.
Min fråga till er är: finns det några risker för sjukdomar, och finns det några praktiska utmaningar med den kombinationen eller skulle de fungera bra att odla ihop?
Céline Allirol-Molin

Kommentarer

  • Hej Céline!
    Tack för att du hör av dig!

    Både potatis och aubergine tillhör samma växtfamilj, Solanaceae, vilket innebär att de kan drabbas av liknande sjukdomar, som bladmögel och vissa virus. Samplantering kan därför innebära en viss risk om sjukdomar skulle uppstå, men med god växelodling och friska plantor kan det fungera bra.

    Aubergine har ett högre värmebehov än potatis och trivs bäst i varma och skyddade lägen. I ett något uppvärmt växthus kan detta fungera bättre än på friland, men potatis utvecklas snabbare än aubergine och kan därför skugga aubergineplantorna om de planteras för tätt. Att välja en tidig potatissort kan vara en lösning, då potatisen kan skördas innan auberginen når sin fulla storlek.

    Det går alltså att odla dem tillsammans, men det kan vara bra att hålla lite extra uppsikt på plantorna för att säkerställa att de får tillräckligt med ljus, näring och inte påverkas av eventuella sjukdomar.

    Lycka till med odlingen!
    Med vänliga hälsningar,
    Christofer Wassberg Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.