Vad är de svarta fläckarna på bladen på min limequat?
Under sommaren har det uppstått en massa svarta fläckar på min limequat som står ute på sommaren men står svart inomhus på vintern. Vad är det och vad kan jag göra åt det?
Följ inlägget
1
följare
Tack för ditt inlägg!
Det svarta på bladen ser ut att vara sotdagg. Det är en svart beläggning som ofta uppstår när växten har eller har haft sugande skadedjur, till exempel sköldlöss, ullöss eller bladlöss.
ㅤ
Titta därför noga på bladens undersidor, bladfästen och grenar efter små insekter eller brunaktiga små ”sköldar”. Den svarta beläggningen kan försiktigt tvättas bort med ljummet vatten, men det viktigaste är att hitta och behandla eventuella skadedjur så att sotdaggen inte kommer tillbaka.
ㅤ
På bilden kan jag inte säkert avgöra vilket skadedjur som ligger bakom. Skicka gärna en närbild på bladens undersidor och grenarna om du vill att vi tittar närmare på det.
Med vänliga hälsningar,