Vad ska jag göra med fläderträdet?
Hej,
jag har ett fläderträd som har blivit lite för stort (det skuggar många andra buskar) och det har enbart fått sol från ett håll. Kan jag ta ner stammarna så att det bildas nya skott eller bör jag gallra bland grenarna? När på året bör jag isf göra åtgärderna?
Följ inlägget
1
följare
Tack för din fråga!
Fläder är en tålig och snabbväxande växt som tål ganska kraftig beskärning. Du har två vägar att gå, beroende på vad du önskar.
Alternativ 1 – Gallring/Kronhöjning:
Om du vill behålla formen men minska skuggan, kan du gallra bland grenarna eller göra en kronhöjning genom att ta bort lågt sittande och hängande grenar. Det släpper in mer ljus till växterna under.
Alternativ 2 – Föryngringsbeskärning:
Vill du börja om och forma om trädet mer från grunden kan du föryngringsbeskära det hårt. Det görs tidig vår när trädet är på väg att vakna, strax innan knopparna slår ut. Då kan du såga ner huvudstammarna till ca 20–30 cm ovan mark. Fläder svarar ofta med att skjuta mängder av nya skott, som du sedan kan välja och forma till ett mindre och mer välbalanserat träd.
Tänk på att stora snittytor kan vara känsliga för svampangrepp. Du kan använda sårbalsam eller ympvax för att skydda snittytan efter beskärning.
Hör gärna av dig igen om du vill ha hjälp att välja vilka grenar som bör sparas när nya skott kommer upp!
Vänliga hälsningar,