Blir ej av med Sorgmyggor trots nematoder.
Hej. Jag delade på en monstera till två krukor och planterade om med premiumjord och lecakulor i botten. Efter ett tag kom det massor av sorgemyggor som sedan spred sig till alla mina växter (runt 30 st) Jag har behandlat 2 omgångar med nematoder utan resultat. (finns inga kvar i de 2 andra rummen dock utan de som finns kvar är i de rummet där just monsterorna står) Jag tror att jag har fått dessa sorgmyggor efter omplanteringen av monsterorna då de är mest sorgmyggor i och kring dom. Nu vet jag inte vad jag ska göra. Nematoder ska väl ta bort dessa? Första omgången gjorde jag för en månad sedan och andra omgången för två veckor sedan. Jag hällde minst 1-1.5 dl nematodblandning (nematod plus vatten) i monsterorna och 0.5-1 dl i de andra krukorna (monsterorna är rejält stora). Vattnar de flesta växter 1 gång per vecka. Hur går jag tillväga nu?
Tacksam för svar!
Tacksam för svar!
Följ inlägget
3
följare
Sorgmyggor trivs där det är fuktigt. Ett tips är att låta jorden torka ut ordentligt i monsternas kruka. Lycka till!
De lever av multnande växtdelar, alger och delar av växtrötter i jorden. Det behövs säkert inte mycket för att lyckas hitta något ätbart, men två månader låter länge. En fluga kan leva i 5 veckor läste jag. Du kan testa att ställa ut några små vattenglas, där brukar de flyga ner och drunkna.
Det är sorgmyggans små genomskinliga larver som man kan hitta i jorden som gör störst skada. De är väldigt vanliga och svåra att bli av med helt om man vill odla. Klisterremsor och nematoder är det som hjälper. När jorden snabbare torkar upp så blir den mindre inbjudande för dessa sorgmygg, så då minskar de oftast. Hoppas du vågar skaffa nya växter så småningom, trots sorgmyggen.
Tack för ditt meddelande. Jag förstår verkligen frustrationen över att kämpa mot sorgmyggor.
En vuxen sorgmygga lever i regel bara några dagar upp till omkring fyra veckor, och de behöver fuktig jord för att kunna föröka sig. Har du slängt alla växter och det inte finns någon jord kvar så försvinner de till slut av sig själva, eftersom de inte kan fortsätta sin livscykel utan den miljön.
Att du fortfarande ser småflugor efter en månad kan bero på att några sista individer kläckts ur jordrester som blivit kvar, eller att det i själva verket är en annan sorts fluga – till exempel fruktflugor, som gärna söker sig till matrester, frukt eller andra fuktiga miljöer.
Mitt tips är att:
- Noggrant dammsuga och rengöra runt fönster, lister och persienner där de gömmer sig.
- Torka bort eventuell kondens eller fukt som kan locka dem.
- Fortsätta använda klisterfällor eller skålar som du redan gjort, tills du märker att antalet minskar.
Om de fortfarande finns kvar en längre tid är det med största sannolikhet inte sorgmyggor, utan någon annan insekt som hittat en annan näringskälla.Hoppas detta hjälper dig på vägen och att ditt hem snart blir helt fritt från de små flygfäna!
Vänliga hälsningar,