Fläder Black lace
Jag har köpt en black lace som planterades i slutet av april och det var märkt med lappen feån butiken och i ordern men nu när den börjat blomma är blommorna vita?? Kan det vara så första året eller har jag fått fel buske??
Följ inlägget
1
följare
Tack för ditt inlägg!
Jag tror att du har rätt sort och det är inte ovanligt att purpurfläder kan variera över i ljusare blomfärg, särskilt sina första år.
Purpurfläder ‘Black Lace’ får normalt inte helt kritvita blommor, oavsett ålder. Oftast blommar den istället med ljusrosa till svagt rosatonade blomställningar, ofta med en lätt vit/krämig känsla på håll. I vissa lägen kan de dock upplevas som nästan vita, särskilt när blomman precis slagit ut, i starkt solljus eller om plantan är stressad till exempel vid torka eller näringsbrist.
Hos unga plantor kan den rosa färgen ibland vara svagare första året eller två, vilket kan göra att blommorna ser mer vita än rosa ut, men de är sällan helt rent vita som vanlig fläder. Det kan även hända att äldre plantor kan få enstaka grenar med blommor som helt plötsligt en säsong blir ljust ljust rosa så att det gränsar till vitt för att året efter vara sitt normala mörkare jag igen säsongen efter. Med tiden kommer blommorna på din buske att bli mörkare.
Med vänliga hälsningar,,