Flytt av blommande lavendel

Hej! Jag måste tyvärr flytta mina rabatter i dagarna pga altanbygge. Dessutom så står min lavendel i blom och jag funderar på om jag ska ta med rötterna eller ta sticklingar?
Vet ej hur gamla plantorna är men minst 2-3 år, fanns här då vi flyttade in i fjol. Jag beskar de i fjol och nu i våras och tycker de har tagit sig. Se bilder.
Tyvärr kan inte rabattflytten vänta så därför ber jag om råd. Förhoppningsvis är det mulet väder ett tag till.
I dagsläget mår de bra i sitt relativt vindskyddade söderläge och planeras flyttas till ett läge i sydväst.
Velar mellan krukor eller gräva ny rabatt.

Tack på förhand,
Hanna
Hanna

Kommentarer

  • Hej Hanna,

    Tack för ditt inlägg och jag är ledsen att vi hunnit svara dig förrän nu.

    Jag skulle råda dig att välja att gräva ner dem i rabatt i ett annat varmt och soligt läge. Är jordmånen densamma som på förra stället så är allt väl. Lavendel vill ha väldränerad jord, så om det är lerigt på nya växtplatsen kan det vara bra att gräva ur och ersätta jorden med en som är mer genomsläpplig och gärna grunda med lite grovt grus längst ner i botten.

    Med vänliga hälsningar.
    Jacob Nilsson Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.