Till senaste kommentaren

Hur kan man liva upp grusgången mot huset?

Vi byggde hus för några år sedan och ska ta tag i framsidan vid entrén i år. Från garageuppfarten går en grusgång längs husets framsida mot dörren, på andra sidan grusgången är en rabatt och sen gräsmatta med äppelträd. Det ser så väldigt tråkigt ut längs med huset och gruset och jag skulle vilja gräva ur och plantera nåt där, med hur? Det är mycket naturtomt runt huset så det behöver inte se så uppstyrt ut. Man kan ju såklart ha krukor men tycker det är svårt att få perenner att överleva i krukor och orkar inte hålla på att byta innehåll varje säsong..! Tack på förhand!
Anna Bergström

Kommentarer

  • Hej Anna,

    Tack för din fråga!

    Denna yta kan många gånger bli en utmaning där det lätt ser lite "hårt" ut utan växtlighet. Ytan hamnar ofta i en regnskugga intill huset och kan med det även innebära utmaningar med vattning då men intill hus vill ha en god dränering.

    Har du möjlighet att återkomma med någon bild och läge för att få en känsla för soltimmarna där den tänkta planteringen ska vara så kan vi kika på lite alternativ?🌿
    Amie Liddle Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.