Till senaste kommentaren

Hur kan jag övervintra murgröna i balkonglåda?

Hej! Jag har murgröna Hedera Helix planterad i en balkonglåda som har vuxit sig så lång och fin nu över sommaren(växtzon 3, västligt läge, tak på balkongen men inte inglasad). Tidigare år har mina murgrönor alltid dött efter vintern och jag har fått köpa nya varje vår. Nu vill jag lyckas övervintra dom! Så min fråga är hur jag går tillväga, vad har jag för alternativ? Kan jag behålla dom i balkonglådan och isolera den på något sätt eller behöver jag plantera om dom i något bättre? Och hur ska jag tänka vid bevattning? Tar glatt emot alla tips och råd jag kan få!
Wilma

Kommentarer

  • Hej Wilma,

    Tack för din fråga!

    Murgröna likt andra perenner behöver god jordmån runt rötter för att klara en övervintring. Att övervintra i balkonglåda är därför svårt då den lätt får frostskador på rötterna samtidigt som det kan vara svårt att flytta den så här nära vintern.

    Min rekommendation är därför att ställa den så skyddat som möjligt men där bladverket fortsatt får ljus. Att ställa ner lådorna intill husväggen brukar vara enklast och man kan sedan lägga isolerande material runt, exempelvis en gammal jacka, en matta eller pläd. Detta hjälper till att skydda rötterna mot frosten.

    Eftersom att murgrönan är städsegrön är den igång hela vintern. Krukan behöver därför vara lätt fuktig så att den har vatten att dra när den behöver. Att även täcka den med lite juteväv eller skuggväv mellan feb-april när vårsolen är som starkast gör att den undviken tjältorka och att bladen bränns.

    Lycka till!
    Amie Liddle Trädgårdsmästare
  • Hej! Jag har nu tagit fram min murgröna efter vinterförvaring i ett förråd där det höll ca 5-6 grader hela vintern. Täckte den med juteväv. 
    Har nu ställt den i ett hörn i vårat uterum. Inte direkt sol. Hur ska jag bete mig nu med min murgröna? 😃

    Mvh Malin
    Malin
  • Hej Malin,

    Tack för ditt svar och hoppas att murgrönan är fin efter vintern!

    Murgrönan kan nu tas om hand om precis som vanligt där jorden bör hållas lätt fuktig och bladen skyddade mot eventuellt stark vårsol. Plantera gärna om den i lite ny jord så att den har mer näring inför tillväxtsäsongen.

    Lycka till!
    Amie Liddle Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.