Till senaste kommentaren

Förslag på perenner som går ihop med en fläder 'Black lace'?

Hej,
Jag har tänkt anlägga en rabatt i soligt läge, lerjord zon 3. Vill ha en black lace men vad kan passa till? Hur ska man tänka när man placerar växterna i rabatten? Den tänkta rabatten kommer synas från båda håll ena hållet från våra stora matrumsfönster och andra hållet och från gräsmattan. Mellan hus och rabatt finns ett stenlagt område. Har en annan rabatt med en uppstammad syren, lammöron, stäppsalvia, kantnepeta, anisisop och prynadsgräs om det kan vara till hjälp.
Sofie Elyas Kroon

Kommentarer

  • Hej Sofie!
    Vad roligt att du planerar en ny perennrabatt!

    Jag tycker absolut att du kan hämta inspiration från din befintliga rabatt. Växter som stäppsalvia, kantnepeta, anisisop och prydnadsgräs passar fint tillsammans med det mörka bladverket hos 'Black Lace'.

    Däremot är flera av dessa växter känsliga för alltför fuktig jord, särskilt under vintern. Eftersom du har lerjord är det därför viktigt att tänka på dräneringen. Du kan förbättra jordstrukturen med exempelvis barkmull och planteringsjord. Om platsen lätt blir blöt kan det även vara bra att höja rabatten något, så att vatten inte blir stående runt växternas rötter.

    Vill du i stället välja perenner som generellt klarar lite tyngre och fuktigare jord bättre finns det många fina alternativ. Några förslag är fackelblomster, daggkåpa, funkia, rosenstav, iris, kaukasisk förgätmigej, jätterams, nejlikrot, olika nävor och dagliljor. Tänk bara på att vissa av dessa, exempelvis funkia och jätterams, gärna vill ha lite skugga eller halvskugga och därför passar bäst där de får skydd från den starkaste solen.

    Eftersom rabatten ska ses från två håll skulle jag rekommendera att du bygger upp den med de högsta växterna i mitten och sedan arbetar dig utåt med successivt lägre växter.

    'Black Lace' kan gärna få en central placering, men tänk på att den med tiden kan bli en ganska stor buske, omkring 2–3 meter hög och bred om den får växa fritt. Ge den därför ordentligt med utrymme.

    Runt busken kan du plantera mellanhöga perenner som dagliljor, iris och rosenstav. Längst ut mot rabattens kanter kan du använda lägre växter som daggkåpa, nävor eller kantnepeta. Då får rabatten en fin uppbyggnad från båda hållen utan någon tydlig baksida.

    Ett annat tips är att plantera flera exemplar av samma perenn tillsammans i grupper, tre och tre till exempel. Det skapar ett lugnare och mer sammanhängande intryck än om varje växt står för sig.

    Jag skulle också gärna återkomma till några av växterna du redan har i din andra rabatt. Genom att upprepa exempelvis stäppsalvia, kantnepeta eller prydnadsgräs kan du skapa en fin koppling mellan rabatterna.

    Lycka till med din nya rabatt! Det låter som att du har väldigt fina förutsättningar att skapa något riktigt trevligt.

    Med vänliga hälsningar,
    Christofer Wassberg Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.