Till senaste kommentaren

Planteringslådor utomhus för perenner och ätliga växter

Hej,
Växtzon Strängnäs. Vi planerar att skaffa planteringslådor och plantering kommer ske till våren. Storlek på lådorna kommer bli ca 1 m långa, 50 cm breda och 50 cm höga. Lådorna kommer stå intill en husfasad på gångsingel med jord under. Funderingen just nu är att tillverka dessa i trä. Vi kommer troligtvis plantera perenner och en del örter, kanske även bär (ex. jordgubbar). Vad skulle ni rekommendera vad gäller isolering och träslag. Skulle ni hellre rekommendera att använda något annat än trä?
Hälsingar Eva
Eva Reignier

Kommentarer

  • Hej Eva,

    Tack för din fråga!

    Det låter som att ni planerar lådorna på ett bra sätt, och måtten ca 100 × 50 × 50 cm ger en rejäl jordvolym som är positiv både för perenner, kryddor och till exempel jordgubbar.

    Trä fungerar bra och är absolut ett alternativ vi skulle kunna välja. Eftersom ni även vill odla ätbara växter hade jag i första hand satsat på ett obehandlat och naturligt tåligt virke, exempelvis lärk eller kärnrik furu. Det viktigaste för livslängden är att konstruktionen får möjlighet att torka upp och att träet inte står konstant fuktigt.

    Eftersom lådorna ska stå ute året runt skulle jag också rekommendera att isolera sidorna invändigt, exempelvis med cellplast (frigolit). Jorden i en upphöjd låda fryser snabbare och mer genomgående än jorden i marken, och isoleringen ger framför allt de fleråriga växternas rötter ett bättre vinterskydd. En stor jordvolym, som i era lådor, är också en klar fördel.

    Se samtidigt till att botten dränerar ordentligt. Eftersom ni har jord under gångsingeln är det, om möjligt, bra att låta lådan ha öppen botten och kontakt med marken i stället för att bygga en helt tät botten. Det förbättrar både avrinningen och förutsättningarna för övervintring. Låt däremot inte isoleringen täppa till dräneringen.

    Jag skulle alltså inte välja bort trä till förmån för exempelvis metall. Metall är visserligen hållbart, men temperaturväxlingarna i jorden kan bli större. Trä ger en trevlig och relativt isolerande konstruktion och passar fint för den här typen av odling.

    Till perenner och kryddor passar vår Planteringsjord bra:
    https://www.blomsterlandet.se/produkter/tillbehor/jord-godsel-naring/utomhus/jord/planteringsjord-blomsterlandet-175160/

    Om en låda främst ska användas till örter och andra ätliga grödor kan ni i stället välja vår KRAV-märkta Grönsaksjord PRO:
    https://www.blomsterlandet.se/produkter/tillbehor/jord-godsel-naring/utomhus/jord/gronsaksjord-pro-blomsterlandet-pro-175161/

    För fleråriga växter som perenner och jordgubbar är det bra att plantera på våren, precis som ni planerar, så att de hinner rota sig ordentligt före första vintern. Tänk också på att plantor i låda alltid är något mer utsatta vintertid än samma växter planterade direkt i marken.

    Odlingszonen är dessutom vägledande – mikroklimatet intill huset, vind, snötäcke och hur skyddat läget är kan göra stor skillnad. En husfasad kan ge ett gynnsamt läge, men under ett takutsprång kan lådan samtidigt bli torrare och behöva mer vattning.

    Lycka till med bygget och vårens planteringar! 🌿
    Amie Liddle Trädgårdsmästare
För att skriva din fråga i forumet behöver du logga in i Blomsterlandets kundklubb. Logga in här.