Röda vinbär
Hej!
Jag har en gammal röd vinbärsbuske som har fått helt bruna blad. Vi har haft en väldigt torr sommar där jag bor. Men jag har även ett gäng svarta vinbärsbuskar som ser normala ut och som inte har helt bruna blad.
Den har givit mycket bär i år men har som sagt torra bruna blad. På vissa blad ser det ut som små vita prickar.
Jag har två krusbärsbuskar som står några meter ifrån den röda vinbärsbuslen och de drabbades antagligen av mjöldagg tidigare i år då alla bär fick vita fläckar. Jag tog bort alla krusbär som jag kunde se.
Kan den röda vinbärsbuslen ha fått mjöldagg eller någon annan sjukdom? Eller är det troligtvis torkan som har orsakat det här? Riskerar hela busken att dö eller kommer den repa sig till nästa år?


Följ inlägget
1
följare
Tack för ditt inlägg och för bra bilder!
Jag tycker framför allt att det här ser ut som att din röda vinbärsbuske har blivit hårt stressad av torkan. Säsongen har varit otroligt torr i långa perioder. Bladen är kraftigt intorkade och busken har dessutom burit mycket bär, vilket har krävt en hel del vatten under sommaren.
Att de svarta vinbären bredvid fortfarande ser fina ut behöver inte betyda att det är en sjukdom på den röda. Äldre buskar kan ha väldigt olika förutsättningar när det gäller rotsystem, konkurrens från annan växtlighet och hur mycket fukt som finns tillgänglig just där de står.
Mjöldagg kan förekomma på både krusbär och vinbär, så din tanke är inte alls orimlig när krusbären i närheten har varit angripna. På vinbär skulle jag dock förvänta mig en tydligare vitaktig, mjölig beläggning på blad och/eller unga skott. Det är inte vad jag framför allt ser på dina bilder. De små ljusa prickarna är svårare att bedöma när bladen redan är så kraftigt intorkade.
Jag skulle tipsa om att göra så här:
- Låt busken stå kvar och ge inte upp den ännu.
- Vattna ordentligt vid fortsatt torrt väder så att vattnet verkligen kommer ner på djupet, snarare än lite och ofta.
- Plocka/räfsa bort de torra bladen när de faller och ta bort dem från platsen. Det är bra om det skulle finnas någon bladsvamp med i bilden.
- Undvik en kraftig beskärning av den stressade busken nu. Om någon gren verkligen är död kan den tas bort.
- Vänta sedan till våren och se hur busken bryter. Vinbär är tåliga och det finns goda möjligheter att den kommer igen även om bladverket ser tråkigt ut just nu.
Eftersom det är en gammal buske kan den även må bra av en normal gallring framöver. Vinbär underhållsbeskärs lämpligen under vårvintern, då man framför allt kan gallra bort äldre och svaga grenar för att successivt föryngra busken.Jag tror alltså inte att ni behöver räkna bort busken utifrån hur den ser ut nu. Min bedömning från bilderna är att torkan är den troligaste huvudorsaken, möjligen med någon sekundär bladskada som vi inte kan avgöra säkert när bladen har torkat in så här kraftigt.
Med vänliga hälsningar,